İkinci El Eşya Alanlar Banner

    Antika Eşya

Neredeyim : Ana Sayfa / Antika Eşya

Antika Eşya


Antika Eşya

 Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanıdır. Çünkü antika eşya mobilyaların korunması, diğer eşya ve mobilyalara göre daha zor bir iştir. Antika eşya mobilyaların ömrünün uzun olmasını istiyorsak , en az haftada bir tozlarının alınması gerekir ki bunu malum herkes zaten alıyordur. Bu işlemi, doğal kıllı bir fırça yardımıyla yapabilirsiniz. Temizleme işlemini, deterjanlı ya da kimyasal madde yardımıyla yaptığınız zaman çok dikkat etmelisiniz bunların içeriği antika eşyanın cilasını bozabilir. En az haftada bir yapılan veya daha fazla da olabilir toz alma işlemi, mobilyanızı bu tür etkilerden korumakta yardımcı olacaktır.

Ahşap yaşayan bir malzeme gibi canlıdır,bunun için güneş ve rutubet antika eşyanın büyük çoğunluğu olan ahşap için çok tehlikelidir. Güneş, her eşyayı soldurduğu gibi dikkat edilmez ise mobilyanın renklerini de soldurur ,kabarma ve şişme yapar. Rutubetin zararlarını bilmeyen yoktur ama biz kısaca tekrar hatırlatmış olalım anitika eşya veya 2.el eşya için çok önemli konular, çürümelere yol açar. Aşırı ısının, antika eşya mobilyaların çatlamasına yol açtığından dolayı, ahşap antika mobilyaların kalorifer gibi ısı kaynaklarına yakın yerlere yerleştirilmemesine dikkat etmek gerekir. Bunun yanında, ahşap mobilyanın eşyanın tozdan sonra ki en büyük bir diğer düşmanı ise: “Ahşap kurtlarıdır. Ahşap, eğer kurtluysa üzerinde minik delikler oluşur ve tozlar dökülür. Bu tarz tehditler için özel antika mobilya ilacı ve cilası bulunmaktadır. Bunları, üreticinizden ya da yetkili yerlerden temin edebilirsiniz. Bu gibi zararlar için üretilen ilaçlar, bir kıl fırça yardımıyla ahşaba iyice sürülür ve bir naylonla sıkıca sarılarak, kapalı bir yerde 15 gün bekletilir. Bu ilaçlar insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bu gibi zararlara maruz kalmamak için, ilacı sürme işlemi sırasında ellere eldiven giymek, maske takmak, göze bulaştırmamak ve solumamak gerekir, ilacı ve ilaçlanmış antika eşyayı veya 2.el eşyayı her türlü canlıdan uzak tutmak da dikkat edilecek önemli noktalardan biridir. Gerekli süre geçtikten sonra, mobilya üzerindeki naylon çıkartılır ve üzerindeki eskimiş cila, bir boya sökücü ile temizlenir. Antika eşyanın her bölümüne boya sökücü sürülür ve bir dakika beklenir.Antika eşyayı sonra da sistreyle  kazıyarak temizlenir.

Oymalı kısımlarda ise, temizlik tel bir fırça yardımıyla yapılır ve mobilya eski ciladan arındırılır. Temizlik işini, evde kendiniz yapmak isterseniz, yarı yarıya amonyak ve ispirto karışımıyla da cila temizliğini yapabilirsiniz. Antikayı, piyasada satılan cilalarla parlatmaya çalışmak tavsiye edilen bir durum değildir. Zira bu cilalar zamanla mobilyanın kıvrımları, oymaları gibi yerlerinde birikerek, istenmeyen tabakalar oluşmasına yol açar. Antika eşya  mobilyalarda genellikle gomalak cilası kullanılır. Gomalak cilanın beyaz ve sarı olmak üzere iki türü vardır. Beyaz gomalak cilası açık renklidir. Beyaz cila meşe kaplamalı ya da sedef işi mobilyalarda kullanıldığında güzel sonuçlar verir. Ceviz ve koyu renkli mobilyalarda da sarı gomalak cilası tercih sebebidir.
Günümüzde piyasada antika eşya adı altında birçok eski görünümlü yeni eşya veya 2.el eşya vardır ; bir çok sahte ürün satılmaktadır. Antika eşya mobilya alırken, model ve özelliği hakkında bilgi sahibi olmak, üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için son derece önemlidir. Ayrıca aldığınız ürünün masif yani ahşap olmasına dikkat etmeliyiz. İç raflar, çekmece dipleri, arka kısımlarının komple masif olması da gerçek olup olmadıkları hakkında size fikir verir. Sedefli eşyaların da plastik olup olmadığını, ısıttığınız bir iğneyi ürüne batırarak anlayabilirsiniz. Ürün delinirse kesinlikle plastik malzemedir. Dikkat etmeniz gereken husus, antika eşya mobilya almaya giderken, yanınızda o işten anlayan birini götürmeniz gerçekten önemlidir.
Etiketler : Antika eşya, antika eşya alanlar, eski halı alanlar, gümüş alanlar, antika eşya alım, antika eşya alan yerler,Hizmet Verdiğimiz Bölgeler ;

Çizgi Mobilya © İkinci El Eşya Alım Satım E-Posta : mobilyacizgi@hotmail.com